Skip to main content
OpenConf small logo

Providing all your submission and review needs
Abstract and paper submission, peer-review, discussion, shepherding, program, proceedings, and much more

Worldwide & Multilingual
OpenConf has powered thousands of events and journals in over 100 countries and more than a dozen languages.

Luma AI – 3D model generator i video maker kao pomoć u nastavi

Luma AI je generativna AI tehnologija za izradu videa, 3 D modela i slika. Njezine dodatne mogućnosti su pretvorba riječi u slike i slike u videa te na taj način nudi inovativne alate za dizajn i kreativnost. Luma AI ima 2 alata, Genie i Dream machine. Genie služi za izradu animiranih likova, dok Dream Machine također služi za izradu likova, ali s fascinantnom realističnošću, kao i za stvaranje videa u kojima animira stvorene likove kroz željene pokrete. Integracijom više AI funkcija u jednu platformu, Luma AI pokreće inovacije u kreativnom i tehnološkom sektoru, a može se koristiti i u obrazovanju. Njezin naglasak na brzini, kvaliteti i pristupačnosti utire put za korištenje široj populaciji. Kod izrade 3D modela dobra stvar je ta što za to ne treba profesionalna oprema već se sa smartphoneom snimi video koji okružuje zadani objekt kroz 360°. Video u formatu mp4 se postavi u alat. Kreće pretvorba koja traje otprilike pola sata. Prilikom tog procesa AI alat koristi NeRF tehnologiju – neuralna mreža koja može prikazati 3D objekte nevjerojatnom realističnošću, zadržavajući mnoštvo pojedinosti, kompleksne svjetlosne efekte, pa čak i suptilne odraze. Na kraju procesa izrađen je 3D model. Ako nismo zadovoljni kutom snimanja možemo „renderirati“ - promijeniti neke postavke u datoteci, npr. udaljenost od objekta. Tako ćemo dobiti isti prikaz, ali prikazan s dalje točke gledišta. Iz 3D prikaza se može po želji ukloniti okruženje ili likovi. Izrada 3D prikaza moguća je u besplatnoj verziji alata, kao i stvaranje likova iz teksta (opisa), slike ili fotografije te video isječaka s tim likovima. Može se izraditi 10 takvih videa na dan. Plaćene verzije imaju od 200 „generacija“ na mjesec, pa sve do nekoliko tisuća. Što se tiče izvoza objekata nudi pretvorbe u razne formate kako bi se što lakše uklopili u druge software, igre, virtualnu stvarnost i sl.

Očekivani polaznici su ravnatelji, učitelji i nastavnici osnovnih i srednjih škola te svi korisnici AI alata za stvaranje novih internetskih sadržaja.

Nema kriterija.

Irena Solenički
OŠ "Vladimir Nazor" Pisarovina
Croatia

Irena Solenički radi kao učiteljica razredne nastave. Provodi međunarodne projekte i surađuje s kolegama Europske unije i šire putem koordiniranja eTwinning i Erasmus projekata. Svakodnevno koristi digitalne alate u svojoj nastavi kako bi je oplemenila novim pojavama u digitalnom svijetu i koristila ih svrhu jačanja raznih kompetencija svojih učenika, poput digitalnih, ekoloških, jezičnih, likovnih i dr. i kako bi ih što bolje pripremila za izazove budućnosti i za mnoga buduća zanimanja koja danas još ne postoje, a društvo će ih trebati. Kroz njih koristi suvremene pristupe učenju, kao što je učenje rješavanjem problema i sudjelovanja u projektima, te razvija kompetencije 21. stoljeća: kritičko mišljenje, kreativnost, suradnju i komunikativnost. Svoje primjere prakse izlaže na domaćim i međunarodnim konferencijama.

Lucija Brozović
OŠ "Vladimir Nazor" Pisarovina
Croatia

Lucija Brozović radi kao učiteljica Informatike u osnovnoj školi. Osobni i profesionalni razvoj održava redovitim usavršavanjem na županijskoj, državnoj i međunarodnoj razini. Stečena znanja i razvijene kompetencije primjenjuje pri radu u vlastitoj učionici te dijeli primjere dobre prakse s na predavanjima i radionicama unutar i izvan Hrvatske. U nastavi koristi velik spektar digitalnih alata kako bi osuvremenila učenje i poučavanje. Surađuje s kolegama unutar i izvan granica Hrvatske putem eTwinning i Erasmus projekata. Uključena je u Carnetov projekt BrAIn te provodi izvannastavnu aktivnost vezanu uz umjetnu inteligenciju.