Skip to main content
OpenConf small logo

Providing all your submission and review needs
Abstract and paper submission, peer-review, discussion, shepherding, program, proceedings, and much more

Worldwide & Multilingual
OpenConf has powered thousands of events and journals in over 100 countries and more than a dozen languages.

Primjena AI alata u eTwinning projektima: Iskustva iz prakse

Umjetna inteligencija sve više mijenja način na koji pristupamo obrazovanju, pružajući nove mogućnosti za učenje učiteljima i njihovim učenicima. U hrvatskim školama, AI se polako, ali sigurno uvodi kroz različite projekte. Od eTwinning i Erasmus projekata do učioničkih aktivnosti, primjena AI alata ne samo da olakšava planiranje i organizaciju, već i potiče kreativnost, suradnju i kritičko razmišljanje kod učenika. Na taj način tehnologija postaje ključan saveznik u razvijanju digitalnih kompetencija i pripremi učenika za budućnost.

U ovom interaktivnom predavanju predstavit ćemo osobna iskustva u primjeni umjetne inteligencije, s naglaskom na profesionalni razvoj učitelja, motivaciju i edukaciju učenika i alate koje koristimo u eTwinning projektima. Govorit ćemo osobnom iskustvu sudjelovanja na edukacijama u sklopu naših Erasmus projekata. Zatim ćemo prikazat kako smo u sklopu Brain projekta radili s učenicima na razvoju njihovih digitalnih vještina kroz korištenje AI alata. Pokazat ćemo kako na jednostavan i zanimljiv način približiti učenicima umjetnu inteligenciju, kao i kako ih osnažiti za samostalno korištenje alata u projektima. Na konkretnim primjerima prikazat ćemo primjenu AI alata u svim fazama eTwinning projekta – od planiranja, istraživanja i suradnje do završne prezentacije rezultata. Neki od alata koje ćemo pokazati su : Padlet za izradu avatara, Suno AI za stvaranje kreativnih tekstova i glazbe, Canva za vizualni dizajn kod izrade loga korištenjem promptova, StoryWizard za generiranje priča i izradu e-knjige prema pripremljenom tekstu te Quizziz za izradu interaktivnih kvizovaPosebno ćemo se osvrnuti na prednosti poput kreativnosti i uštede vremena te na moguće izazove i ograničenja kao što su etička načela, kvaliteta rezultata i tehnička dostupnost. Cilj ovog predavanja je pružiti sudionicima praktične savjete i inspiraciju za korištenje AI alata u njihovim projektima .

Interaktivno izlaganje namijenjeno je svim učiteljima  koji su  u potrazi za novim idejama primjene umjetne inteligencije prikladne učenicima.

Posebna predznanja nisu potrebna.

Maja Knez Vranić
OŠ "Vladimir Nazor" Pisarovina
Croatia

Maja Knez Vranić je učiteljica engleskog jezika, koja svoj rad temelji na stalnom usavršavanju i inovacijama u nastavi. Kao diplomirana učiteljica razredne nastave s engleskim jezikom, svoju karijeru započela je odmah nakon završetka studija. Od 2004. Radi u OŠ ”Vladimir Nazor” Pisarovina. Koristi nove tehnologijje kako bi nastava engleskog jezika bila u trendu s digitalnim novitetima i interaktivnim sadržajima. Kao aktivna članica eTwinning platforme, redovito surađuje s učiteljima i učenicima iz raznih zemalja, stvarajući bogate i dinamične projekte koji učenicima omogućuju učenje i razmjenu iskustava u međunarodnom kontekstu. Također je aktivna članica školskog Erasmus tima i svojim angažmanom nastoji svojim učenicima omogućujućiti sudjelovanje u projektima i razmjenama sa školama širom Europe. Godine 2022. napredovala je u zvanje učitelj mentor.

Blanka Špeglić
OŠ "Vladimir Nazor" Pisarovina
Croatia

Blanka Špeglić radi kao stručni suradnik knjižničar u OŠ “Vladimir Nazor” Pisarovina. Uključivanjem u različite školske i eTwinning projekte s učenicima kontinuirano radi na poticanju čitanja te razvoju čitalačke i informacijske pismenosti. U radu često koristi IKT alate i poučava učenike osnovama programiranja kroz robotička natjecanja u Croatian Makers ligi. Sudjeluje u Erasmus projektima i dio je MIEE zajednice. Voditeljica je Županijskog stručnog vijeća za osnovnoškolske knjižničare Zagrebačke županije.