Od podataka do odluka: Personalizirano učenje uz pametne preporuke
U cilju razvoja sustava pametnih preporuka i virtualnog asistenta za učenje koji pruža podršku dionicima obrazovnog sustava provedena je analiza potreba učenika, roditelja, učitelja, ravnatelja i stručnih suradnika te su identificirani ključni izazovi i mogućnosti u obrazovnom procesu. Analizom su utvrđeni njihovi načini korištenja umjetne inteligencije, učiteljske metode poučavanja i vrednovanja, učenički pristupi učenju, motivacija, navike i metode učenja.
Sustav pametnih preporuka i virtualni asistent za učenje razvit će se u projektu "BrAIn - Podrška primjeni digitalnih tehnologija u obrazovanju" kroz integraciju digitalnih tehnologija za uspostavu personaliziranog pristupa učenju i poučavanju. Na temelju prikupljenih podataka, sustav će korisnicima ponuditi detaljne izvještaje o napretku učenika te će imati ključne indikatore uspješnosti kako bi se olakšalo praćenje performansi učenika. Učitelji će imati pristup jasnim pojašnjenjima i opisima vizualizacija sustavu za analitike učenja. Također, planirani sustav će pružati podršku u pripremi za nastavni sat kroz prikaz zanimljivosti vezanih za temu koja se obrađuje, zadatke za vježbu, zadatke za provjeru znanja te prijedloge za aktivnosti i projekte koji potiču interaktivno učenje.
Svi zainteresirani dionici obrazovnog sustava.
Nisu potrebna specifična predznanja polaznika.
Ana Damjanović
CARNET
Croatia
Ana Damjanović radi u CARNET-ovom Sektoru nacionalnih servisa i podrške. Nakon skoro dvije godine rada u Mobilnim timovima i korisničkoj podršci, pridružila se timu za unaprjeđenje korisničkog iskustva. Interesi su joj stvaranje kreativnih rješenja pri istraživanju procesa samog korisničkog iskustva. Ana je završila Stručni prijediplomski studij "Poslovna ekonomija" na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, te trenutno pohađa Diplomski studij smjera Digitalni marketing na navedenom fakultetu.
Nikolina Čujić
CARNET
Croatia
Nikolina Čujić zaposlena je u Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži – CARNET, u Sektoru nacionalnih servisa i podrške, kao dio tima za unaprjeđenje korisničkog iskustva. Ima dugogodišnje iskustvo rada u financijskom sektoru, gdje je svakodnevno surađivala s korisnicima. Posebno je zanima razumijevanje potreba korisnika s ciljem stvaranja unčikovitih i intuitvnih rješenja. Diplomirala je na Međunarodnom sveučilištu Libertas.
Matea Malčić
CARNET
Croatia
Matea Malčić zaposlena je u Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži - CARNET u Službi za upravljanje podacima u Sektoru nacionalnih servisa i podrške. Završila je Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu te je po zanimanju nastavnica matematike. Radila je kao nastavnica matematike u osnovnoj školi, sudjelovala u aktivnostima vezanima uz projekt e-Upisi, a trenutno sudjeluje u aktivnostima vezanim uz projekt BrAIn te na razvoju informacijskog sustava za analitike učenja i rudarenje obrazovnih podataka, na implementaciji informacijskog sustava jezera podataka i analitičkih alata za potrebe analiza podataka u obrazovnom sustavu u RH.
Ivana Vugdelija Tičarić
CARNET
Croatia
Ivana Vugdelija Tičarić zaposlena je u CARNET-u Službi za upravljanje podacima u Sektoru nacionalnih servisa i podrške. Svoj rad u CARNET-u započinje 2012. godine u Sektoru za podršku obrazovanju usmjeravajući se na razvoj i primjenu novih pristupa u obrazovanju, s posebnim naglaskom na korištenje tehnologije za unapređenje procesa učenja i poučavanja. Od 2014. intezivno radi na osmišljavanju i izradi digitalnih obrazovnih sadržaja (DOS) te programskih rješenja koja podržavaju izradu istih. Svoje iskustvo dodatno je obogatila koordiniranjem pripreme i provedbe natjecanja za nastavnike, s fokusom na primjenu digitalne tehnologije u nastavi. U 2024. godini pridružuje se Službi za upravljanje podacima, gdje se angažira na sustavu CARNET privatnosti i komunikacijskoj platformi Informativka.
Jurica Vratarić
CARNET
Croatia
Jurica Vratarić radi u Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži - CARNET na mjestu voditelja Službe za upravljanje podacima u Sektoru nacionalnih servisa i podrške. Uz formalno obrazovanje (Prirodoslovno-matematički fakultet, smjer profesor fizike), profesionalno se usavršavao na tečajevima i stručnim programima usavršavanja iz područja programiranja poslovnih aplikacija, vođenja projekata, podrške korisnicima, komunikacijskih vještina, upravljanja uslugama IT-a (ITIL), organizacije i upravljanja procesom razvoja proizvoda (Agile, SCRUM), razvoja i izgradnje analitičkih informacijskih sustava. Od većih projekata koje je vodio ili bio član tima izdvajaju se: uspostava Kontakt centra u CARNET-u (član tima, koordinacija), organizacija podrške korisnicima za CARNET-ove usluge i servise, organizacija podrške korisnicima za Državnu maturu i Nacionalni informacijski sustav prijava na visoka učilišta, razvoj sustava e-Matica (vođenje i koordinacija timova), razvoj sustava e-Dnevnik (vođenje i koordinacija timova), uspostava i vođenje Centara potpore za sustav e-Matica, uspostava i vođenje Centara potpore za Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u srednje škole. U projektu e-Škole (pilot) bio je voditelj rezultata "Unaprijeđeni, transparentni i povezani poslovni i nastavni procesi škola" i zadužen za razvoj aplikacija i informacijskih sustava. Kao voditelj projekta radio je na razvoju informacijskog sustava za analitike učenja i rudarenje obrazovnih podataka, te na implementaciji informacijskog sustava jezera podataka i analitičkih alata za potrebe analiza podataka u obrazovnom sustavu u RH. U projektu e-Škole (faza 2) sudjelovao je, kao član tima ili voditelj projekta, u razvoju informacijskih sustava CARNET info, CARNET privatnost, CARNET id, CARNET data, CARNET sigma. Voditelj je elementa "Pametne preporuke" u projektu „Podrška primjeni digitalnih tehnologija u obrazovanju (BrAIn)“.
Petra Premerl
CARNET
Croatia
Petra Premerl radi u Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži - CARNET kao koordinatorica CARNET-ovog Sektora nacionalnih servisa i podrške i voditeljica Tima za unaprjeđenje korisničkog iskustva. Svoj rad u CARNET-u započinje 2008. godine kao članica organizacijskog tima konferencije za korisnike - CUC. Nakon pet godina postaje voditeljica CUC organizacijskog tima. Vodila je i organizaciju Suvremenih tehnologija u obrazovanju - STO. Tijekom rada u Uredu za administraciju i vođenje posebnih programa bila je zadužena za organizaciju ostalih CARNET-ovih događanja. U CARNET-ovom programu e-Škole bila je zamjenica voditeljice elementa Diseminacija i vidljivost, a u projektu Centar za naprednu računalnu zaštitu administratorica projekta. Od 2022. godine bavi se područjem korisničkog iskustva (UX) i načinima njegova unaprjeđenja. Aktivno sudjeluje u aktivnostima projekata BrAIn i e-Sveučilišta.
Diplomirala je na Veleučilištu Vern’ i stekla titulu stručne specijalistice upravljanja poslovnim komunikacijama.