Skip to main content
OpenConf small logo

Providing all your submission and review needs
Abstract and paper submission, peer-review, discussion, shepherding, program, proceedings, and much more

Worldwide & Multilingual
OpenConf has powered thousands of events and journals in over 100 countries and more than a dozen languages.

Etičke implikacije umjetne inteligencije: Razgovor o budućnosti

Značaj i relevantnost teme: Umjetna inteligencija (AI) sve više postaje sastavni dio našeg svakodnevnog života, od automatizacije radnih procesa do personalizacije online sadržaja. Iako AI donosi mnoge prednosti, otvara i važna etička pitanja. Ovaj BoF će se baviti etičkim izazovima kao što su pristranost u algoritmima, privatnost podataka, transparentnost i odgovornost. Fokus će biti na istraživanju kako možemo poučiti buduće generacije da pravično i odgovorno koriste AI tehnologija kao kreatori i korisnici.

Voditelji diskusije: Karolina Brleković, prof. matematike, izvrsna savjetnica s 30 godina radnog iskustva. Ona nije samo nastavnica, već i voditeljica Županijskog stručnog vijeća, te Scientix ambasadorica za Republiku Hrvatsku. Tijekom svoje dugogodišnje karijere, aktivno je radila na razvoju vlastitih kompetencija i istovremeno dijelila svoje znanje s kolegama kroz više predavanja na međunarodnim konferncijama, ali i kroz vođenje panel diskusija. Danijela Ivanović Ižaković, Danijela Ivanović – Ižaković - profesorica računalne i elektro grupe predmeta, savjetnica s radnim iskustvom duljim od 20 godina. Uz redovitu nastavu sudjeluje i u radu s darovitim učenicima kroz izvannastavne aktivnosti i u okviru Centra izvrsnosti Elektrotehničke i prometne škole Osijek gdje kroz dugi niz godina provodi aktivnosti vezane uz primjenu digitalnih alata i programiranje. Voditeljice namjeravaju u diskusiju unijeti svoja različita iskustva i kut gledanja, jedna kao stručnjak i korisnik koji puno zna o AI tehnologiji, druga kao laik za AI ali česti korisnik ali i pomalo skeptik.

Načini poticanja sudjelovanja publike:

Otvorena pitanja: Pozivanje sudionika da podijele svoja iskustva i postave pitanja o osobnim etičkim dvojbama u korištenju AI. Razmjena iskustava: Poticanje sudionika da podijele primjere iz vlastitog rada ili interakcije s AI tehnologijama, ističući praktične primjere etičkih izazova. Interaktivne ankete: Korištenje digitalnih alata za prikupljanje mišljenja sudionika u realnom vremenu kako bi se fokusirala diskusija na ključna pitanja.

Aktivnost "Etičke implikacije umjetne inteligencije: Razgovor o budućnosti" namijenjena je obrazovnim profesionalcima, uključujući učitelje, profesore i edukatore koji se bave učenjem i podučavanjem o umjetnoj inteligenciji i njenim etičkim aspektima. Također, privući će istraživače iz područja tehnologije, etike i sociologije, koji žele istražiti etičke dimenzije AI i doprinijeti razvoju znanja u ovom važnom području.

Za sudjelovanje u BoF-u "Etičke implikacije umjetne inteligencije: Razgovor o budućnosti" dobrodošli su svi, bez obzira na prethodno stečeno znanje ili iskustvo. Polaznici s osnovnim razumijevanjem umjetne inteligencije i etičkih principa mogu pridonijeti raspravi, dok su također dobrodošli i oni koji nemaju prethodna znanja, jer će imati priliku učiti i razvijati svoje razumijevanje.

Otvorena i inkluzivna priroda diskusije potiče razmjenu ideja i iskustava među sudionicima s različitim pozadinama, omogućujući svima da se aktivno uključe. Kritičko razmišljanje i otvorenost za dijalog bit će ključni za sudionike, a svatko će moći pridonijeti svojim jedinstvenim perspektivama. Ovo čini BoF izvrsnom prilikom za stjecanje novih saznanja i proširenje mreže kontakata među onima koji se zanimaju za etiku i umjetnu inteligenciju.

Karolina Brleković
Elektrotehnička i prometna škola Osijek
Croatia

Karolina Brleković je profesorica matematike i fizike s 30 godina radnog iskustva. Ona nije samo nastavnica, već i projektna koordinatorica, voditeljica Županijskog stručnog vijeća, te Scientix ambasadorica za Republiku Hrvatsku. Tijekom svoje dugogodišnje karijere, aktivno je radila na razvoju vlastitih kompetencija i istovremeno dijelila svoje znanje s kolegama. Karolina je također i autorica nekoliko tekstualnih i digitalnih udžbenika, kao i scenarija poučavanja. Njezin doprinos edukaciji ne ograničava se samo na tradicionalni pristup; aktivno koristi digitalne alate i izrađuje digitalne sadržaje. Njezina strast prema modernim tehnologijama očituje se kroz angažman u projektima koji se fokusiraju na digitalno temeljeno učenje, posebice u području matematike. Karolina Brleković kroz svoj rad je pokazala predanost inovacijama i suvremenim pristupima obrazovanju. Njezina uloga kao Scientix ambasadorice dodatno potvrđuje njezinu posvećenost promicanju STEM (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika) područja i digitalnog učenja u Republici Hrvatskoj. Višestruko je nagrađivana kao jedna od najuspješnijih odgojno obrazovnih djelatnika RH.

Danijela Ivanović Ižaković
Elektrotehnička i prometna škola Osijek
Croatia

Danijela Ivanović – Ižaković je profesorica računalne i elektro grupe predmeta s radnim iskustvom duljim od 20 godina. Uz redovitu nastavu sudjeluje i u radu s darovitim učenicima kroz izvannastavne aktivnosti i u okviru Centra izvrsnosti Elektrotehničke i prometne škole Osijek gdje kroz dugi niz godina provodi aktivnosti vezane uz primjenu digitalnih alata i programiranje. Primjerice Web development, 2D i 3D dizajn, Dizajnirane u Figmi, izrada AR i VR sadržaja primjenom alata SimLab i sl. Aktivno sudjeluje i u radu Regionalnog centra kompetentnosti RCK ELPROS, u sklopu čijih aktivnosti je sudjelovala na različitim edukacijama u zemlji i inozemstvu, u razvoju nastavnih materijala za odrasle polaznike, te u razvijanju različitih kurikuluma, primjerice Programu obrazovanja za stjecanje djelomične kvalifikacije Specijalist razvoja alternativnog okruženja i sl. Suautorica je dva udžbenika kao i popratnih digitalnih sadržaja za ove i druge udžbenike. Autorica je niza scenarija poučavanja. Posebno je posvećena implementiranju digitalnih tehnologija u nastavni proces, pa se kontinuirano educira u području primjene AI-a i tehnologija za razvoj alternativnih okruženja. Čest je gost na županijskim i međužupanijskim vijećima informatike, elektrotehnike i računalstva, te matematike, kao i na različitim međunarodnim konferencijama gdje kolegama pokušava približiti upravo rad s ovim tehnologijama. Kao pozvani predavač izlagala je na raznim međunarodnim radionicama i konferencijama . Aktivna je i u provedbi Erasmus+, eTwinning i drugih projekata, a kao ekspert u području digitalnih tehnologija provodi međunarodne edukacije u okviru Erasmus+ projekata. Višestruko je nagrađivana kao jedna od najuspješnijih odgojno obrazovnih djelatnika RH.