Skip to main content
OpenConf small logo

Providing all your submission and review needs
Abstract and paper submission, peer-review, discussion, shepherding, program, proceedings, and much more

Worldwide & Multilingual
OpenConf has powered thousands of events and journals in over 100 countries and more than a dozen languages.

Gradovi budućnosti

Interaktivnim predavanjem "Gradovi budućnosti" predstavit ćemo višegodišnji projekt Osnovne škole Središće, usmjeren na rad s potencijalno darovitim učenicima i svim zainteresiranim učenicima. Projekt je osmišljen kako bi integrirao STEM područja s obrazovanjem za održivost i klimatsku odgovornost, razvijajući kod učenika svijest o problemima urbanih sredina i potičući ih na iznalaženje održivih rješenja kroz upotrebu moderne tehnologije i inovativnih nastavnih metoda. Gradovi budućnosti obuhvaća i naše projekte poput Budi pametan, kreći se održivo i Čist zrak bez zagađenja, usmjerene na poticanje održivog razvoja i primjenu inovativnih rješenja za urbanizacijske izazove. Projekt Budi pametan, kreći se održivo, omogućio je učenicima da identificiraju izazove u prometu svoje lokalne zajednice i razvijaju rješenja usmjerena na održive oblike kretanja. Kroz suradnju s lokalnim partnerima i izradu mobilne aplikacije, podignuta je svijest o prednostima održivog prometa, dok su učenici istovremeno razvijali važne digitalne i komunikacijske vještine. U sklopu projekta Čist zrak bez zagađenja, učenici su istraživali utjecaj zagađenja zraka na zdravlje i kvalitetu života te analizirali zakonske okvire vezane uz očuvanje zraka. Razvili su vještine analize i interpretacije podataka te primijenili znanja iz STEM područja kroz izradu aplikacija i prezentaciju rješenja. Tijekom projekta učenici su naučili kako aktivno doprinijeti zajednici i razumjeli načine na koje građani mogu utjecati na očuvanje kvalitete zraka. Rad na ovim projektima usmjeren je na razvoj zelenih vještina, tehničkih kompetencija i sposobnosti rješavanja problema, s naglaskom na timski rad, istraživanje i projektnu nastavu. Primjena metode istraživanje – otkriće – pronalaženje potaknula je učenike na aktivno sudjelovanje, kreativno razmišljanje i preuzimanje odgovornosti za stvaranje održivih rješenja. Predavanje će uključivati interaktivne elemente, poput prikaza rezultata rada učenika, demonstracije korištenih tehnologija i analiza primjera dobre prakse. Na taj način sudionici će steći konkretne ideje za primjenu sličnih projekata u vlastitom radu, s naglaskom na povezivanje tehnologije, održivosti i razvoja vještina za 21. stoljeće.

Aktivnost je namijenjena učiteljima, nastavnicima i pedagozima koji žele integrirati STEM i održive prakse u obrazovni proces.


- Osnovne digitalne vještine: Korištenje digitalnih alata i tehnologija, uključujući osnovno programiranje ili rad s edukacijskim platformama poput Arduina.
- Iskustvo u radu s učenicima: Poželjno je iskustvo u vođenju nastavnog procesa, osobito u projektnoj ili problemskoj nastavi.
- Razumijevanje koncepta održivosti i globalnih ciljeva održivog razvoja (SDGs).

Božena Ukić

Božena je profesorica informatike i tehničke kulture. Trenutno je zaposlena u Osnovnoj školi Središće. Mentorica je učenicima na natjecanjima i smotrama, sudjeluje na raznim edukacijama, eTwinning projektima, od svibnja 2021. promovirana je u učitelja mentora, u veljači 2022. proglašena je“ CodeWeek leading teacher“ za Hrvatsku, u svibnju 2023. odabrana je kao Scientix Ambasador Hrvatske. U svakodnevnim aktivnostima povezuje STEM i IKT, organizira radionice Micro:bit, Arduino, Robotika, primjenjuje suvremene metode poučavanja u svom radu, na taj način promiče razvoj digitalnih kompetencija kod učenika.

Nera Batina

Nera Batina, profesorica je geografije i sociologije, trenutno zaposlena u Osnovnoj školi Središće. Istaknula se kao mentorica niza učeničkih projekata usmjerenih na građanski odgoj i obrazovanje, održivi razvoj, urbanu mobilnost, pametne gradove i prostorno planiranje. Kao voditeljica Županijskog stručnog vijeća za Građanski odgoj i obrazovanje, provodi i organizira edukacije za učitelje i nastavnike Grada Zagreba. Ima status GLOBE učitelja, a zajedno s učenicima sudjeluje u aktivnostima GLOBE programa. U svom radu koristi suvremene i aktivne metode poučavanja, a od 2021. promovirana je u zvanje mentora. Njezina usmjerenost prema održivom razvoju i STEM-u ogleda se u aktivnom vođenju projekata koji potiču globalnu svijest i lokalno djelovanje.

Katarina Dogančić

Katarina Dogančić magistra je primarnog obrazovanja, trenutno je zaposlena u Osnovnoj školi Središće. Kontinuirano se usavršava kroz različite edukacije i aktivnosti vezane uz struku. Godine 2018. objavila je rad pod nazivom „Dječji festival u funkciji suvremenog glazbenog obrazovanja“, koji je bio dio zbornika 2. međunarodnog znanstvenog i umjetničkog simpozija. Aktivno je sudjelovala u prezentaciji primjera dobre prakse na proljetnim i jesenskim školama HPKZ-a, kao i na znanstveno-stručnom skupu metodičara i praktičara. Njezin rad također je objavljen u zborniku radova „Suodnos metodičke teorije i prakse 6“. Završila je NTC edukaciju te organizira i vodi STEM radionice, kao i aktivnosti temeljenje na NTC sustavu učenja, kroz izvannastavne aktivnosti s učenicima.