Skip to main content
OpenConf small logo

Providing all your submission and review needs
Abstract and paper submission, peer-review, discussion, shepherding, program, proceedings, and much more

Worldwide & Multilingual
OpenConf has powered thousands of events and journals in over 100 countries and more than a dozen languages.

Kako umjetna inteligencija oblikuje priču našeg grada

Interaktivno izlaganje "Kako umjetna inteligencija oblikuje priču našeg grada" predstavlja sinergiju dvaju inovativnih projekta u kojima umjetna inteligencija igra ključnu ulogu. Implementacija projekta "BrAIn – Umjetna inteligencija: od koncepta do primjene" u škole, kod učenika razvija kompetencije potrebne za razumijevanje umjetne inteligencije, njezine primjene u svakodnevnom životu i utjecaja na ljudske živote te pruža temelj za realizaciju projekta u drugim područjima. Implementacija projekta BrAin u našoj školi bila je ključna za realizaciju projekta "Omiš - jučer, danas, sutra", kojega provode potencijalno daroviti učenici u suradnji s Centrom izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, uz BrAIn voditelje kao mentore. Kroz interaktivnu prezentaciju, sudionici će imati priliku saznati kako se umjetna inteligencija koristi za oživljavanje osoba iz prošlih vremena koji pričaju o povijesti našega grada, modeliranje krajolika u prošlosti i usporedba sa sadašnjim stanjem krajolika, analizu stanja okoliša u sadašnjosti s naglaskom na utjecaj klimatskih promjena te stvaranje prediktivnih modela za budući razvoj. Izlaganje će obuhvatiti ključne korake u implementaciji ovih projekata, prikazati alate temeljene na umjetnoj inteligenciji koje smo koristili, izazove s kojima smo se susretali te konkretne rezultate koji demonstriraju kako umjetna inteligencija može služiti očuvanju kulturne baštine i oblikovanju održivih zajednica. Osim korištenja tehnologije u radu i razvoja informacijsko komunikacijskih kompetencija, ovim projektom utjecalo se na prirodoznanstvenu pismenost učenika te na taj način na razmišljanje i ponašanje učenika kao odgovornih članova društva koji vode brigu i promišljaju o stanju svoga okoliša za dugoročnu dobrobit. Cilj ovog interaktivnog predavanja je sudionicima pružiti uvid u moć i potencijal umjetne inteligencije kada se koristi kao alat za povezivanje prošlosti i budućnosti kroz inovativne projekte.

odgajatelji, učitelji, nastavnici, stručni suradnici, ravnatelji, osobe koje sudjeluju u provođenju BrAIn programa, a poglavito oni koji sudjeluju u akcijskom istraživanju BrAIn projekta

nisu potrebna nikakva posebna predznanja korisnika za praćenje interaktivnog izlaganja

Tamara Banović
Osnovna škola Josip Pupačić Omiš
Croatia

Tamara Banović, prof. biologije i kemije, magistra znanosti didaktike prirodnih znanosti, izvrsna savjetnica zaposlena je u OŠ Josip Pupačić u Omišu. Suradnica je Centra izvrsnosti SDŽ, član školskog Tima za kvalitetu, voditeljica ŽSV učitelja biologije SDŽ, voditeljica GLOBE programa i GLOBE trener. Sudjeluje u organizaciji školskih natjecanja iz biologije i kemije. Stalni je član Županijskog povjerenstva za natjecanja iz biologije, član Državnog povjerenstva Smotre i natjecanja hrvatskih GLOBE škola te član međužupanijskog i državnog povjerenstva Smotre Biosigurnost i biozaštita. Organizatorica je županijskih, međužupanijskih i državnih natjecanja. Organizira Tjedan znanosti u školi, manifestaciju otvorenu za javnost koja ima za cilj popularizaciju znanosti te EduOm – godišnji skup odgojno-obrazovnih djelatnika omiškoga područja. U suradnji sa stručnom službom škole sudjelovala je u nizu istraživanja u školi, surađuje s poduzećima, udrugama i pojedincima znanstvenicima na gradskoj i županijskoj razini. Sudjeluje kao mentorica učenicima na državnim natjecanjima iz biologije, GLOBE programa te Biosigurnosti i biozaštite. Sudjeluje na Festivalu znanosti u Splitu, organizaciji Zelene i plave čistke, u akciji prikupljanja papira Zeleni korak. Održala je na županijskoj, međužupanijskoj, državnoj i međunarodnoj razini niz stručnih predavanja i radionica iz područja prirode, biologije, biosigurnosti i biozaštite, održivog razvoja, oceanske pismenosti i plavog obrazovanja, zdravlja, IKT-a i GLOBE programa. Autorica je tiskanih i digitalnih udžbenika, radnih bilježnica i metodičkih priručnika iz prirode i kemije za osnovne škole, suradnica NCVVO kao članica stručne radne skupine za pisanje i ocjenjivanje nacionalnih ispita iz kemije.

Ivica Štrbac
Osnovna škola Josip Pupačić Omiš
Croatia

Ivica Štrbac, prof. geografije i povijesti, učitelj savjetnik, zaposlen je u OŠ Josip Pupačić u Omišu na radnom mjestu učitelja geografije. Voditelj je Međužupanijskog stručnog GLOBE vijeća regije Jug, stekao zvanje GLOBE trenera, suradnik je Centra izvrsnosti SDŽ i član školskog Tima za izvrsnost. Stalni je član Županijskog povjerenstva za natjecanje iz geografije te Međužupanijskog i Državnog povjerenstva Smotre i natjecanja hrvatskih GLOBE škola. Suorganizator je Tjedna znanosti te Zelenog i plavog tjedna u školi, sudjeluje na Festivalu znanosti u Splitu i GeoNight kojom se široj javnosti promovira geografija. Koordinator je dvaju Erasmus KA229 projekta u školi. Kao mentor učenicima sudjeluje na državnim natjecanjima iz geografije i astronomije te državnim smotrama i natjecanjima hrvatskih GLOBE škola, u kojima su učenici postigli iznimne rezultate u natjecanjima te predstavljanju istraživačkih učeničkih radova. Održao je na županijskoj, međužupanijskoj, državnoj i međunarodnoj razini niz stručnih predavanja i radionica iz područja geografije i GLOBE programa.