Skip to main content
OpenConf small logo

Providing all your submission and review needs
Abstract and paper submission, peer-review, discussion, shepherding, program, proceedings, and much more

Worldwide & Multilingual
OpenConf has powered thousands of events and journals in over 100 countries and more than a dozen languages.

Primjena umjetne inteligencije u 3D modeliranju i printanju

U ovom interaktivnom izlaganju prikazat ćemo konkretne primjere iz prakse koji povezuju umjetnu inteligenciju i 3D tehnologije u obrazovnom kontekstu. Na primjeru projekta „AI 3D Stolica“, demonstrirat ćemo kako su učenici uz pomoć AI alata – posebno „text to 3D“ programa – kreirali modele polazeći od jednostavnih tekstualnih opisa, a potom ih optimizirali generativnim dizajnom i pripremili za 3D printanje. Kroz prezentaciju ćemo prikazati tijek rada: od inicijalne ideje i definiranja projekta, preko korištenja naprednih algoritama za automatsko prepoznavanje i ispravljanje geometrijskih pogrešaka, do prilagodbe modela za učinkovito 3D printanje. Posebno ćemo se osvrnuti na inovativne nastavne metode koje omogućuju suradničko učenje i razmjenu ideja među učenicima te ulogu mentora koji učenike potiče na kritičko i kreativno razmišljanje. Sudionici izlaganja dobit će uvid u praktične prednosti AI-a u ubrzavanju i pojednostavljivanju procesa 3D modeliranja, kao i u izazove s kojima smo se susretali prilikom implementacije novih tehnologija u nastavni plan. Naglasit ćemo važnost interdisciplinarnosti – spajanja znanja iz računarstva, dizajna, inženjerstva i umjetnosti – kako bismo stvorili inspirativno okruženje za učenike. Zaključno, cilj je potaknuti sudionike da primijene slične metode u vlastitoj nastavi te doprinijeti raspravi o tome kako AI transformira tradicionalno obrazovanje, otvarajući prostor za inovativno učenje i stvaralaštvo.

Aktivnost je prvenstveno namijenjena nastavnicima, profesorima i stručnim suradnicima koji žele unaprijediti svoje znanje o primjeni umjetne inteligencije u obrazovanju te uvesti inovativne metode u nastavu. Također će biti korisna i za edukatore, voditelje izvannastavnih aktivnosti, kao i za sve zainteresirane koji se bave razvojem obrazovnih programa i tehnologija. Kroz interaktivni pristup, polaznici različitih profila moći će steći praktične vještine i dobiti uvid u mogućnosti primjene AI alata u 3D modeliranju i printanju.

Bez potrebnog predznanja

Ivan Vulić
Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića u Sinju
Croatia

Ivan Vulić, rođen 1982. godine u Kninu, diplomirao je na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu 2009. godine, stekavši titulu dipl.ing. elektroenergetike. Od 2010. godine zaposlen je u Tehničkoj i industrijskoj školi Ruđera Boškovića u Sinju, gdje obnaša dužnost profesora elektrotehničke skupine predmeta. Posjeduje položene razlike pedagoških kolegija. Tijekom svoje karijere, Ivan se redovito stručno usavršava putem seminara koje organizira Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (ASOO). Istaknuo se kao mentor učenicima sudjelujući u brojnim projektima na školskoj i županijskoj razini. Njegova posvećenost podučavanju i podrška učenicima kroz različite projekte čine ga važnim članom nastavnog tima, a njegovo stručno znanje doprinosi kvaliteti obrazovanja u Tehničkoj i industrijskoj školi Ruđera Boškovića.

Marija Gaurina
Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića u Sinju
Croatia

Marija Gaurina, doktorski student edukacijske fizike, popularizatorica fizike i znanosti, nastavnica u Tehničkoj i industrijskoj školi Ruđera Boškovića u Sinju te vanjska suradnica za fiziku u AZOO.