Skip to main content
OpenConf small logo

Providing all your submission and review needs
Abstract and paper submission, peer-review, discussion, shepherding, program, proceedings, and much more

Worldwide & Multilingual
OpenConf has powered thousands of events and journals in over 100 countries and more than a dozen languages.

Od sagorijevanja do potpunog zadovoljstva - uloga ravnatelja u ostvarivanju dobrobiti zaposlenika

BoF "Od sagorijevanja do potpunog zadovoljstva - uloga ravnatelja u ostvarivanju dobrobiti zaposlenika" prilika je da mladi i entuzijastični ravnatelji osnovnih škola podijele svoja iskustva s prevladavanjem izazova upravljanja odgojno-obrazovnim ustanovama. Ravnatelji će govoriti o načinima upravljanja stresom, ostvarivanju ravnoteže privatnog i poslovnog života te prilagodbi na nove uloge u odgojno-obrazovnom sustavu. Iznoseći vlastita iskustva i korisne savjete koje su usvojili na nacionalnim i međunarodnim edukacijama, ravnatelji će predstaviti konkretne korake koje su poduzeli kako bi stvorili ugodno i podržavajuće radno okruženje za svoje zaposlenike, smanjili preopterećenost i povećali efikasnost odgojno-obrazovnih djelatnika. Sudionici će saznati kako transformirati zbornicu u mjesto suradnje i podrške, smanjiti opterećenost zaposlenika korištenjem digitalnih tehnologija te kako kreirati inicijative za jačanje kolegijalnih odnosa i emocionalnu podršku. Pored toga, podijelit će tips&tricks koji brzo mogu dovesti do poboljšanja školskog ozračja i jačanja dobrobiti svih zaposlenika i učenika u školi. Izlaganje je osmišljeno kao otvorena razmjena iskustava i ideja, s ciljem osvješćivanja važnosti prevencije sagorijevanja, kako kod ravnatelja, tako i među zaposlenicima škola. Voditelj BoF-a Marko Brajković eTwinningov je ambasador koji se tijekom 2024. godine educirao o temi wellbeinga i mindfulnessa na međunarodnim edukacijama (eTwinning Onsite Course for Ambassadors 2024 - eTwinning Ambassadors as advocates of the whole-school approach to well-being, Athens, 19. -21. travnja 2024.) te je održao brojna predavanja (Nacionalna eTwinning konferencija, županijska stručna vijeća, mrežni eTwinning webinari) u kojima je svoje spoznaje i primjere dobre prakse upravljanja školom predstavio zainteresiranim odgojno-obrazovnim djelatnicima i ravnateljima škola. Razgovarajući sa ostalim sudionicima BoF-a voditelj i njegovi gosti ukazat će na važnost mentalnog zdravlja učitelja te načine olakšavanja svakodnevnih situacija na poslu i prevenciju sagorijevanja.

BoF je namijenjen ravnateljima osnovnih škola, stručnim suradnicima te svim odgojno-obrazovnim djelatnicima koji se suočavaju s izazovima upravljanja stresom i stvaranjem podržavajućeg radnog okruženja.

Nema potrebnih predznanja.

Marko Brajković
Osnovna škola Lovas
Croatia

Marko Brajković profesor je hrvatskog jezika i književnosti i ravnatelj osnovne škole. Nakon stjecanja iskustva u nastavnome procesu u osnovnoj školi kao učitelj hrvatskog jezika, od 2017. izrađuje i priprema obrazovne sadržaje i digitalne materijale za nastavnike. Autor je digitalnih materijala, autor interaktivnih radnih bilježnica za obradu lektirnih djela i različitih dodatnih obrazovnih materijala. Ambasador je eTwinninga i dobitnik dviju europskih nagrada za eTwinningove projekte. Sudjelovao je u projektu e-Škole kao predavač provodeći radionice za nastavnike o uporabi digitalnih alata (Praćenje i vrednovanje uz pomoć digitalnih alata, Kako izraditi e-portfolio, Osnove izrade multimedijskih sadržaja i dr.), ali i kao autor i koordinator u projekatima izrade interaktivnih videolekcija, e-tečajeva i CARNET EduBlica. Sudionik je edukacija na temu wellbeinga i mindfulnessa te predavač o dobrobiti u školama na nacionalnim i međunarodnim konferencijama eTwinninga. Tijekom rada u stvaranju obrazovnih materijala te prateći aktualne tendencije odgojno-obrazovnoga procesa razvio je zanimanje za smislenu upotrebu digitalnih alata u nastavi. Aktivno sudjeluje u stručnim usavršavanjima i nastoji dijeliti znanje s kolegama radi stvaranja ugodnih radnih okruženja i škola u kojima je dobrobit zaposlenika i učenika na prvom mjestu.

Đurđica Babić
Osnovna škola "Mijat Stojanović" Babina Greda
Croatia

Đurđica Babić diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Osijeku, stekavši titulu magistra knjižničarstva i hrvatskog jezika i književnosti. Specijalizirala je vođenje i upravljanje odgojno-obrazovnim ustanovama na Sveučilištu u Zadru, s posebnim fokusom na korištenje EU fondova za unaprjeđenje obrazovanja.

Radi kao ravnateljica Osnovne škole "Mijat Stojanović" u Babinoj Gredi gdje je ostvarila značajne projekte, uključujući međunarodni projekt "Mogućnosti pametnog sela".

Aktivna je u obrazovnom sustavu i izvan njega, sudjelujući u mnogim stručnim konferencijama, kao što su CARNET-ove konferencije i edukativni seminari u Norveškoj. Nagrađena je kao jedan od najuspješnijih odgojno-obrazovnih radnika za 2022./2023. godinu te je napredovala u zvanje ravnatelja mentora.

Osim profesionalnog angažmana, Đurđica je aktivna u očuvanju kulturne baštine kroz rad u udruzi "Šokadija" Babina Greda, gdje organizira kulturne manifestacije. Objavila je nekoliko knjiga i zbornika, uključujući povijest školstva u Babinoj Gredi.

Svojim radom doprinosi unapređenju obrazovanja, kulturne svijesti i podrške u kriznim situacijama, što je potvrdila i kao članica interventnog tima Crvenog križa. U slobodno vrijeme sudjeluje na pub kvizovima.

Vlasta Pavlović Elez
Osnovna škola Bartola Kašića, Vinkovci
Croatia

Vlasta Pavlović Elez srednju školu i studij je završila u Osijeku. Stekla je zvanje profesora hrvatskoga jezika i književnosti i diplomiranoga knjižničara na Filozofskom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Radila je kao učiteljica hrvatskoga jezika, nakon toga kao stručna suradnica knjižničarka, a od 2022. godine je ravnateljica Osnovne škole Bartola Kašića u Vinkovcima.

Kao osobne kompetencije i vještine izdvaja motiviranost i predanost u radu, iskustvo u organizaciji i radu na projektima, sposobnost prilagođavanja multikulturalnim sredinama i komunikacijske vještine.

Marija Klarić Brdarić
Osnovna škola Ivana Martinovića, Štitar
Croatia

Marija Klarić Brdarić, rođena u znaku vodenjaka, ravnateljica je OŠ Ivana Martinovića u Štitaru. Filozofski fakultet u Osijeku joj je 2008. godine dao diplomu u ruke te je od tada dipl. knjižničar i prof. hrv. jez. i knjiž., a svoje je prvo radno mjesto stekla u Štitaru. Štitar joj je omogućio mjesto ravnatelja godine Gospodnje 2020. koje traje do danas. Marija voli: svoju obitelj, čitanje, prijatelje, trešnje, boje, život!

Marija Dević
Osnovna škola Ilača
Croatia

Marija Dević je magistra edukacije njemačkog jezika i književnosti te polonistike, s akademskim nazivom univ. spec. iz područja vođenja i upravljanja odgojno-obrazovnom ustanovom. Obrazovanje je započela gimnazijom u Vinkovcima, a potom stekla visoku stručnu spremu na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i specijalizaciju na Sveučilištu u Zadru.

Svoje radno iskustvo započela je u turističkoj industriji i agenciji za istraživanje tržišta, a od 2008. godine radila je kao učiteljica njemačkog jezika u OŠ Ilača-Banovci. Od 2019. do 2024. godine obnašala je dužnost ravnateljice te škole, a od 2024. godine ponovno radi kao učiteljica. Također, surađuje s Državnim arhivom u Vukovaru i djeluje kao dopisnik Đakovačko-osječke nadbiskupije.

Marija je aktivna u stručnom usavršavanju, sudjelujući u brojnim seminarima i tečajevima, a njezine vještine uključuju izvanredno poznavanje njemačkog jezika (C2) i vrlo dobro poznavanje francuskog i poljskog jezika (B2). Posjeduje i ECDL certifikat, te je specijalizirana za digitalne kompetencije. Njezini interesi obuhvaćaju usavršavanje stranih jezika, umjetnost, književnost i putovanja.