Skip to main content
OpenConf small logo

Providing all your submission and review needs
Abstract and paper submission, peer-review, discussion, shepherding, program, proceedings, and much more

Worldwide & Multilingual
OpenConf has powered thousands of events and journals in over 100 countries and more than a dozen languages.

Umjetnost i umjetno: Izazovi autentičnosti u digitalnom dobu

Tema ovog interaktivnog izlaganja bavi se pitanjem kako tehnologija, od umjetne inteligencije do društvenih platformi, utječe na način na koji promišljamo, stvaramo i doživljavamo najapstraktniju umjetnost - glazbu. Alati poput AIVA-e te platformi kao što su TikTok, Instagram i Tonic Music, donose nove mogućnosti, ali i izazove u obrazovanju i umjetničkom izrazu. Voditeljica izlaganja, Hana Zdunić, nastavnica povijesti glazbe u Glazbenom učilištu Elly Bašić, kombinira svoje pedagoško iskustvo i ekspertizu u etnomuzikologiji s temom izlaganja. Njezino interdisciplinarno razumijevanje tehnologije i umjetnosti doprinosi kvalitetnoj analizi i poticanju diskusije. Izlaganje uključuje demonstraciju alata i platformi, s posebnim naglaskom na AIVA-u, koja koristi umjetnu inteligenciju za generiranje glazbe, i Tonic Music, koja spaja funkcionalnosti društvenih mreža i edukativnih alata. Sudionici će imati priliku analizirati skladbe generirane AI-om i usporediti ih s djelima klasičnih skladatelja, kao i promišljati o utjecaju društvenih mreža na percepciju umjetničkog izraza, posebice kroz razliku između postavljenih, tj. filtriranih, i live izvedbi. Diskusija će se potom usmjeriti na izazove i potencijale ovih tehnologija, uključujući njihovu ulogu u umjetničkom razvoju, očuvanju kreativnosti i mentalnom zdravlju mladih umjetnika. Načini poticanja sudjelovanja uključuju analizu primjera iz prakse, raspravu u manjim grupama te zajedničko oblikovanje smjernica za odgovorno i svrhovito korištenje tehnologije u umjetnosti i obrazovanju. Cilj izlaganja je kroz spomenute platforme pružiti sudionicima konkretne alate, uvide i smjernice za promišljeno integriranje tehnologije u obrazovni i umjetnički proces, uz očuvanje emocionalne dubine, autentičnosti i umjetničkog identiteta u digitalnom dobu.

Ciljana grupa izlaganja uključuje nastavnike i pedagoge u glazbenom obrazovanju, umjetnike (posebno glazbenike) zainteresirane za primjenu tehnologije u svom radu, te istraživače i stručnjake iz područja umjetnosti, tehnologije i obrazovanja. Aktivnost je namijenjena svima koji žele bolje razumjeti kako umjetna inteligencija i digitalne platforme mogu podržati, ali i izazvati umjetničku autentičnost, te kako tehnologija utječe na kreativnost, tehnički razvoj i mentalno zdravlje. Očekuju se sudionici s interesom za interdisciplinarna promišljanja i praktične smjernice za odgovorno korištenje tehnologije u umjetnosti i obrazovanju.

Za sudjelovanje u izlaganju nisu potrebna specifična tehnička predznanja, već osnovno razumijevanje glazbenog obrazovanja i interesa za umjetnost, tehnologiju ili njihove međusobne veze. Poželjna su iskustva u radu s mladim glazbenicima ili u umjetničkom stvaranju, no dobrodošli su i sudionici bez formalnog iskustva, ali s interesom za kritičko promišljanje o utjecaju tehnologije na umjetnost, kreativnost i obrazovni proces.

Hana Zdunić
Glazbeno učilište "Elly Bašić"
Croatia

Hana Zdunić diplomirala je etnomuzikologiju na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu. Od 2022. godine predaje povijest glazbe u Glazbenom učilištu "Elly Bašić". Aktivna je članica vokalnog ansambla Harmonija disonance. Kao koautorica, objavila je rad "Sevdalinka i Zagreb do kraja 1950-ih: Pokušaj rekonstrukcije" u suradnji s Nailom Ceribašić i drugim istraživačicama. Uz pedagoški rad, Hana je posvećena očuvanju i promociji tradicijske glazbe te kontinuirano doprinosi hrvatskoj glazbenoj sceni kroz nastupe i istraživački rad.