Skip to main content
OpenConf small logo

Providing all your submission and review needs
Abstract and paper submission, peer-review, discussion, shepherding, program, proceedings, and much more

Worldwide & Multilingual
OpenConf has powered thousands of events and journals in over 100 countries and more than a dozen languages.

File(s)
Prezentacija

pptx
305KB

Kako biti prirodan pred kamerom

Osjećaj nervoze, treme ili straha od javnog nastupa nije rijetka pojava. Ovisno od izvora, istraživanja kažu da od 75 do čak 90 % ljudi sjeća neku vrstu nelagode prilikom izlaganja javnosti. Mark Twain bi na to dodao da postoje dvije vrste govornika – oni koji su nervozni i oni koji lažu da nisu. Iako je predavanje i rad u učionici svakodnevni posao učitelj i nastavnika, kada se predavanje prebaci u virtualni svijet, kada se upale reflektori te kada objektiv kamere zamjeni učenike, pojavi se nelagoda. Nešto što je prirodno i u čemu ste doma, postane čudno i ukočeno. Uz to se pojavi znojenje dlanova, tremor, otežano disanje, suha usta, zamuckivanje, mentalna blokada… Cilj ove radionice je kroz praktični rad i uz praktične savjete naučiti kako izgledati što prirodnije i spontanije na ekranu. Razgovarat ćemo o tome kako se pripremiti, kako kontrolirati disanje te poboljšati dikciju. Proći ćemo sve korake u procesu, od odabira teme, kreiranja ključnih poruka ovisno o formatu i ciljanoj publici, razrade i pripreme do samog snimanja. Polaznici će dobiti i praktične savjete kako izbjeći početničke greške te kako osvijestiti tremu i staviti ju pod kontrolu kako bi nam bila saveznik, a ne prepreka u radu s kamerama. Trema nikad neće potpuno nestati, no može se naučiti kontrolirati. Govorim to kao netko tko je prirodni tremaš koji je na svojoj koži osjetio većinu simptoma treme koji se nalaze u literaturi. No usprkos svemu, odlučio sam prihvatiti ponudu i voditi TV emisiju cijelo desetljeće. Svoja iskustva i lekcije koje sam naučio od iskusnijih kolega i profesionalaca koji rade iza kamere, podijelit ću s vama na radionici.

Radionica je namijenjena svim učiteljima i nastavnicima koji već imaju iskustva sa snimanjem video lekcija ili izradom digitalnih obrazovnih materijala, no i svima onima koji nemaju, a voljeli bi početi. Radionicu mogu pohađati i svi drugi zainteresirani koji žele osvijestiti i pobijediti nelagodu pred kamerama bilo koje vrste.

Nije potrebno predznanje.

Marko Košiček
Institut Ruđer Bošković
Croatia

Dr.sc. Marko Košiček koordinira različite aktivnosti popularizacije znanosti u kojima sudjeluje Institut Ruđer Bošković, bilo da se radi o aktivnostima koje Institut organizira, ili o projektnim aktivnostima s partnerima (škole, visoka učilišta, udruge, kompanije). Osim toga, ima bogato iskustvo kao mentor i trener u medijskom nastupu i znanstvenoj komunikaciji na brojnim međunarodnim i domaćim radionicama, školama i konferencijama. Po formalnom obrazovanju kemičar s desetogodišnji istraživačkim iskustvom u području molekularne medicine i neuroznanosti. Po životnom poslanju znanstveni komunikator i edukator, s više od petnaest godina iskustva na projektima popularizacije znanosti, od Ljetne škole znanosti preko Otvorenog dana IRB-a, Europske noći istraživača, Znanstvenog piknika, Festivala znanosti do znanstvene emisije Treći element na HRT3. Do 2018. do sredine 2020. obnašao je dužnost glavnog savjetnika u Ministarstvu znanosti i obrazovanja.